Undergraduate Alumni

Class of 2023 (19)

Elizabeth Willis Brennan, French and Italian
John Morgan Bullock, Ecology & Evolutionary Biology
Annabelle Duval, History
Lindsay Getraer, English
Caroline Beverly Grunwald, Anthropology
Gillian Rae Hilscher, Molecular Biology
William Hunt, Religion
Benjy Jude, Art & Archaeology
Ergene Kim, English
Elliot Lee, English
Sophie Lockwood, Neuroscience
Maisie Jewell McPherson, History
Meera Sastry, Comparative Literature
Grace Frattali Sherman, Public and International Affairs
Lucy Ann Sirrs, Neuroscience
Titi Sodimu, Art & Archaeology
Rachel Elizabeth Grace Sturley, English
May Lee Tieu, Economics
Travis John York, History
 

Class of 2022 (40)

Harshini Abbaraju, Politics
Leila Abou-Jaoude, Music
Joshua Babu, Molecular Biology
Alix Barry, Anthropology
Courtney Cappelli, School of Public and International Affairs
Hailey Colborn, English
Emma Davis, School of Public and International Affairs
Emily Downey, History
Alana Evans, Psychology
Josiah Gouker, African American Studies
Naomi Hess, School of Public and International Affairs
Isabella Hilditch, Art and Archeology
Chloe Horner, Politics
Lauren Huff, School of Public and International Affairs
Alan Huo, English
Brooke Johnson, African American Studies
Leslie Kim, Computer Science
Cameron (Cammie) Lee, English
Esther Levy, Religion
Deena (Dee) Mainali, Anthropology
Kathy Palomino, Sociology
Alexandra (Alex) Park, School of Public and International Affairs
Tamica Perera, Sociology
Michael Phillippy, English
Ana Pranger, Economics
Mia Salas, English J
ulia Schner, Psychology
Leonela Serrano, History
Losang (Tara) Shawa, Sociology
Jung (Julie) Won Shin, Sociology
Kamron Soldozy, Neuroscience
Maria Jose Solorzano Castro, Spanish and Portuguese
Meredith Tamirian, English
Daisy Torres, African American Studies
Michelle (Mick) Vilarino, Politics
Frances Walker, Anthropology
Natalie Wei, Anthropology
Jiwon You, Sociology
Colten Young, Psychology
Soo Young Yun, English

Class of 2021 (33)

Allyson Adrian, Chemistry 
Nora Aguiar, History 
William (Benjamin) Ball, English 
Mary (Molly) Banes, German 
Sophie Blue, Anthropology 
Sophia Cai, Politics 
Nisha Chandra, Molecular Biology 
Mary DeVellis, Anthropology 
Erica Dugué, African American Studies 
Udochi (Faith) Emba, History 
Glenna Jane Galarion, Anthropology 
Elliot Galvis, Classics 
Risa Gelles-Watnick, Politics 
Seoyoung Hong, School of Public and International Affairs 
Alexander Jacobson, School of Public and International Affairs 
Lauren Johnson, African American Studies 
Rita (Rae) Keazer, Spanish and Portuguese 
Amanda Koym, Anthropology 
Sydney Maple, African American Studies 
Madeleine Marr, Politics 
Christabel Mclain, Neuroscience 
Martin Mejia, Molecular Biology 
Morgan Mills, School of Public and International Affairs 
Arielle Mindel, Psychology 
Masha Miura, African American Studies 
Virginia Murphy, Politics 
Michael Rodriguez, School of Public and International Affairs 
Pauline Schnelzer, Psychology 
Madison Schwab, Ecology & Evolutionary Biology 
Alexandria (Ali) Skarzynski, Sociology 
Aisha Tahir, African American Studies 
Rosemary (Rosie) Vasen, History 
Francisca Weirich-Freiberg, Anthropology

Class of 2020 (22)

Alexa Adams English 
Aoife Bennett Woodrow Wilson School 
Bhaamati Borkhetaria English 
Malachi Byrd African American Studies 
Nazifa Chowdhury Sociology 
Ymhani Cloird Psychology 
Joshua Faires Sociology 
Gianna Garcia Psychology 
Joaquin Garcia Anthropology 
Sarah Henderson History 
Mikaylah Ladue Anthropology 
Nathaniel Lambert Woodrow Wilson School 
Taylor Mills Sociology 
Kadence Mitchell African American Studies 
Fedjounie Philippe Spanish and Portuguese 
Alejandra Rincon Spanish and Portuguese 
David San Miguel-Tasch Psychology 
Tessa Smith English 
Linda Song Anthropology 
Matthew Taitano English 
Sylvie Thode English 
Madison Werthmann Sociology

Class of 2019 (25)


Aaron Ach, Woodrow Wilson School of Public and International Affairs 
Morgan Bell, Politics 
Jean Bellamy, Psychology 
Megan Elizabeth Berry, Anthropology 
Stephen Chao, Anthropology 
Nicolette D’Angelo, Classics 
Margaret Engel, English 
Katherine Fleming, History 
Eric Flora, English 
Amanda Glatt, Politics 
Kyra Gregory, Art & Archaeology 
Micah Richard Herskind, African American Studies 
Taylor Kang, Comparative Literature 
Sicily Kiesel, English 
Charlene Liu, East Asian Studies 
Morgan Lucey, Neuroscience 
Erin Mooz, Ecology & Evolutionary Biology 
Jamie O’Leary, Anthropology 
Tasnuva Orchi, Woodrow Wilson School of Public and International Affairs 
Paul Schorin, English 
Lucina Schwartz, English 
Feyisola Soetan, Anthropology 
Annabelle Tseng, French & Italian 
Shreeya Umashankar, Comparative Literature 
Tamar Willis, Art & Archaeology
 

 

Class of 2018 (27)

Independent Concentrator: Sarah F. Reeves, Gender and Sexuality Studies

Certificate Students: 
Miles D. Carey, English 
Liam D. Fitzgerald, Sociology 
Katherine R. Frain, English 
Arlene B. Gamio, History 
Joaquin E. Garcia, Anthropology 
Mario A. Garcia Jr., History 
Taylor N. Griffith, Sociology 
Annie B. Hadley, Woodrow Wilson School 
Melanie Ho, East Asian Studies 
Rani U. Jaiswal, Computer Science 
Reuben M. Keller, Woodrow Wilson School 
Kelly A. McCabe, Spanish and Portuguese 
Charlotte, McIntosh, Sociology 
Talya R. Nevins, Near Eastern Studies 
Emily M. Pauls, Molecular Biology 
Kennedy G. Poore, French and Italian 
Jessica Quinter, Woodrow Wilson School 
Aparna Raghu, Molecular Biology 
Grace I. Rehaut, Woodrow Wilson School 
Adriana N. Rubertone, Sociology 
Nitasha Siddique, Psychology 
Nicky Steidel, African American Studies 
Matthew Choi Taitano, African American Studies 
Madelyn R. Veith, Psychology 
Lydia Weintraub, English 
Natalie Wertz, Computer Science 
Regina Zeng, English

Class of 2017 (16)

Chang Che, Comparative Literature 
Paulani Cortez-Villas, Politics 
Destiny Crockett, English 
Nadia R. Diamond, History 
Alice Eltvedt, Astrophysical Sciences 
Lily S. Gellman, American Studies 
Juliette M. Hackett, Sociology 
Emily C. Kraeck, History 
Catherine A. Kulke, English 
Monica A. Magalhaes, Psychology 
Lafayette Matthews, History 
Madeleine Meyers, Art History 
Tiffany Miller, Woodrow Wilson School of Public and International Affairs 
Marni L. Morse, Politics 
Colleen O’Gorman, Politics 
Asanni York, Woodrow Wilson School of Public and International Affairs

Class of 2016 (12)

Kelsey L. Blair, Woodrow Wilson School of Public and International Affairs 
Nathalie J. Ellis-Einhorn, English 
Naimah I. Hakim, Anthropology 
Anna C. Mazarakis, Politics 
Jarron D. McAllister, History 
Ozioma A. Obi-Onuoha, Politics 
Sarah A. Porter, Ecology and Evolutionary Biology 
Safeeyah S. Quereshi, Religion 
Hannah N. Schoen, Woodrow Wilson School of Public and International Affairs 
Erica S. Turret, Woodrow Wilson School of Public and International Affairs 
Adin S. Walker, English 
Morgan E. Young, English

Class of 2015 (11)

Joanna C. Anyanwu, Woodrow Wilson School 
Rebecca E. Basaldua, Politics 
Meredith Brown, History 
Christina M. Chica, Sociology 
Alexandra L. Gurel, History of Science 
Brandon DeShawn Holt, History 
Emily Susanna McDonald, Sociology 
Alyssa J. Schmidt, Classics 
Cara E. Slear, Sociology 
Amber S. Stewart, Art and Archeology 
Nicholas J. Williams, History

Class of 2014 (14)

Ruwa M. Alhayek, Religion 
Jeanette M. Beebe, English 
Vivienne Chen, English 
Anne S. Coventry, Classics 
Estela B. Diaz, Sociology 
Julia D. Festa, Sociology 
Reena E. Glaser, Psychology 
Caroline A. Kitchener, History 
Mira M. Mehta, Psychology 
Rebecca L. Newmark, Anthropology 
Timothy Trieu, Mechanical and Aerospace Engineering 
Benjamin J. Wainwright, Ecology and Evolutionary Biology 
Abby Williams, English 
Brandon A. Zamudio, Politics

Class of 2013 (14)

Ricardo A. Brown, Anthropology 
Rachel A. Buckle, Psychology 
Anuncia Feliz A. Camacho, Economics 
Veronica R. Ciniglio, Sociology 
Elizabeth S. Cook, Psychology 
Charles P. Du, Sociology 
Ulili R. Emore, Sociology 
Catherine K. Ettman, Woodrow Wilson School 
Ashley E. Halkett, Psychology 
Melissa Kim, English 
Abigail R. Lehman, Anthropology 
Flora Massah, Anthropology 
Sajda Ouachtouki, Woodrow Wilson School 
Siofra S. Robinson, Economics

Class of 2012 (21)

Angel Araiza, Sociology 
Nina Bahadur, Anthropology 
Madeleine Bernstein, Psychology 
Lauren Brachman, Sociology 
Angelina Caruso, Anthropology 
Brittany Cesarini, Woodrow Wilson School 
Elizabeth Cooper, Anthropology 
Marjorie Crowell, Sociology 
Lydia Dallett, Politics 
Kyle Edwards, Woodrow Wilson School 
Arlyn Katen, English 
Daria Les, Politics 
Thúy-Lan Lite, Molecular Biology 
Kristen McCarthy, Sociology 
Sandra Mukasa, Sociology 
Elizabeth Mulvey, Sociology 
Roxanne Rothenberg, Anthropology 
Cristina Stanojevich, History 
Sarah Van Cleve, English 
Dana Weinstein, Politics 
Aunna Wilson, Economics


Class of 2011 (8)

Carissa Fu, Anthropology 
Sierra Gronewold, Anthropology 
Johannes Muenzel, German 
Janelle Morris, Near Eastern Studies 
Tobias (Katie) Rodriguez, Psychology 
Kelley Sternhagen, Psychology 
Amelia Thomson-DeVeaux, Religion 
Kaitlyn Hamilton, Anthropology

Class of 2010 (10)

Carey Batsch, Anthropology 
Kate Benedict, Anthropology 
Jacob Denz, German 
Nicole Fegeas, Classics 
Viviana Garza, Religion 
Sulaika Jaouad, Near Eastern Studies 
Jessica Jardine, English 
Mickheila Jasmin, Psychology 
Miriam Marek, English 
Elizabeth Rosen, Anthropology